Objawy wadliwych cewek zapłonowych

Cewka zapłonowa jest źródłem iskry, która zapala mieszankę paliwowo-powietrzną w komorze spalania silnika. Cewka zapłonowa odbiera napięcie 12V z akumulatora samochodu i zwielokrotnia je do wyższego poziomu napięcia. Zwielokrotnione napięcie jest następnie dostarczane do świec zapłonowych we właściwym czasie, co z kolei powoduje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrze. Znajomość oznak awarii cewek zapłonowych może zaoszczędzić wiele czasu i kłopotów. Oczywiście wadliwa cewka zapłonowa będzie miała zły wpływ na osiągi silnika. Ta sekcja skupia się na objawach wykazywanych przez cewkę zapłonową, gdy nie wszystko jest z nią w porządku.

Zgaśnięcie silnika

Słaba iskra jest pierwszą oznaką, że cewka zapłonowa może być uszkodzona. Podczas przyspieszania powietrze i paliwo wtłaczane do cylindrów gasi iskrę, co powoduje zgaśnięcie samochodu. Tak więc, jeśli samochód działa na słabej iskrze, samochód będzie w stanie włączyć się, ale zgaśnie wkrótce po przyspieszeniu. Jeśli już wykluczyłeś, że nie masz uszkodzonego akumulatora, cewka zapłonowa może być czymś, czemu należy się przyjrzeć.

Wyciek oleju

Większość cewek zapłonowych jest zamontowana w obudowie wypełnionej olejem. Jeśli cewka się przegrzeje, obudowa pęknie, powodując wyciek oleju. Wyciek oleju może oznaczać, że masz zalany gaźnik, a pojazd będzie działał bardzo słabo. Sprawdź dokładnie, czy wokół obudowy cewki zapłonowej wycieka czysty olej i koniecznie wymień cewkę, zanim ulegnie ona całkowitej awarii.

Samochód w ogóle nie odpala

W niektórych przypadkach całkowita awaria cewek zapłonowych uniemożliwi uruchomienie samochodu. Jeśli przy próbie uruchomienia samochodu słychać kliknięcie, można wykluczyć cewkę zapłonową. Jeśli jednak nie ma żadnego hałasu, oznacza to, że układ zapłonowy uległ awarii. Uszkodzona cewka zapłonowa uniemożliwi powstanie iskry, a co za tym idzie, zapłon samochodu.

Pogorszona wydajność konwertera katalitycznego

Słaba iskra nie spali w pełni mieszanki paliwowo-powietrznej, co spowoduje, że niecałkowicie spalone paliwo wydostanie się wraz ze spalinami. Paliwo w spalinach może być szkodliwe dla katalizatora. Jeśli katalizator ulegnie uszkodzeniu, spowoduje to zwiększoną emisję spalin i słabe osiągi silnika.

Niektóre z wyżej wymienionych objawów wskazują również na awarię innych elementów układu zapłonowego, takich jak świeca zapłonowa lub jej przewody i nasadka rozdzielacza. Wykonaj odpowiednią kontrolę, aby wykryć właściwy problem i zająć się nim tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z certyfikowanym mechanikiem i jak najszybciej rozwiąż problem.

Uszkodzona cewka zapłonowa wyzwala kody kontrolne silnika OBDII od P0300 do P0312 i od P0350 do P0362; każdy kod oznacza konkretny problem z cewką zapłonową.

Wymiana cewki zapłonowej może być wykonana przez każdego majsterkowicza. Zawsze zalecamy przestrzeganie środków ostrożności określonych w instrukcji obsługi.

Inne powiązane tematy

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowymi informacjami na temat funkcji, działania i innych aspektów cewki zapłonowej, a także wskazówkami dotyczącymi zakupu zamiennej cewki do swojego pojazdu, możesz zapoznać się z naszym przewodnikiem dla kupujących.

BuyAutoParts.com stworzyło serię filmów "We Make it Easy", która zawiera filmy przedstawiające różne procedury instalacji i konserwacji. Film przedstawiający wymianę cewek zapłonowych można znaleźć tutaj.

Chętnie poznamy Twoje opinie na temat tego artykułu. Prosimy o pozostawienie opinii w sekcji komentarzy poniżej.