Jak wybrać właściwy odważnik? Jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami? Jakie są najlepsze wolne ciężary dla Ciebie? Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

UWAGA!!!
Polska jest praktycznie pozbawiona ciężarków stalowych i plastikowych. Są one popularne na przykład w Kanadzie.

Ciężarki do wyważania kół samochodowych

Wielu wulkanizatorów ceni sobie ołów za jego niewielką wagę. Jest plastyczny i może być formowany tak, aby pasował do felgi. Ołów jest również bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Nie boją się jeździć po zasolonych drogach.

Tanie ciężarki ołowiane

Ciężarki ołowiane są często preferowane przez wulkanizatorów, ponieważ są tańsze od konkurencji. Zapoznaj się z cenami w naszym sklepie.

Jak widać, ceny są bardzo atrakcyjne. Dlaczego tak jest? Wynika to z technologii stosowanej w procesie. Ołów topi się w niższej temperaturze i wymaga mniejszego natężenia prądu. Należy również pamiętać, że elementy ołowiane są stosowane od wielu dekad w przemyśle motoryzacyjnym. Dlatego też koszt zakupu maszyn do ważenia ołowiu jest również niższy.

Czy odważniki ołowiane są zabronione w UE?

Od 1 lipca 2005 r. Unia Europejska zakazała stosowania ciężarków ołowianych. Zakaz ten opiera się na rozporządzeniu 2005/673/WE, które stanowi, że żadne ciężarki ołowiane nie mogą być stosowane w samochodach osobowych o maksymalnej masie 3,5 tony. Chodzi tu oczywiście o ochronę środowiska - ołów jest niebezpieczny zarówno dla zdrowia, jak i dla przyrody.

Przepis ten nie obowiązuje w Polsce. Dyrektywa unijna określa, jak należy interpretować prawo w poszczególnych krajach. W Polsce w jednej z ustaw jest mowa o zakazie stosowania ołowiu w postaci kół i ciężarków. Jednak w innej ustawie jest napisane, że ciężarki do kół nie są objęte tym zakazem.

Problemy może sprawiać jazda samochodem za granicą. Policja drogowa w takich krajach jak Słowacja często kontroluje ciężarki w samochodach zarejestrowanych w Polsce. W Internecie można znaleźć wypowiedzi osób, które zostały ukarane mandatami za używanie ciężarków ołowianych. Pamiętaj, że mandaty płaci się w euro!

Co to wszystko znaczy?

Jeśli do tej pory kupowałeś dla klientów ciężarki ołowiane, być może warto zainteresować się ciężarkami wykonanymi z innych materiałów. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy wielu Polaków podróżuje na Słowację lub przez ten kraj, aby dotrzeć do Chorwacji.

Mówiąc klientowi o ciężarkach ołowianych pokazujesz, że się o niego troszczysz. I jego potrzeby. Z punktu widzenia kierowcy jest to niezwykle istotne. Dzięki temu kierowca będzie postrzegany jako profesjonalista. Może to również zachęcić innych do powrotu do Ciebie.

CYNKOWE OBCIĄŻNIKI KÓŁ

Cynkowe ciężarki do kół to opcja przyjazna dla środowiska. Zachowują one wiele z tych samych zalet co "ołów". Ciężarki cynkowe są tak samo łatwe do nabicia jak ciężarki ołowiane. Cynk ma prawie taką samą gęstość jak ołów i plastyczność. Cynk ma bardzo podobne właściwości jak ołów.

Cynk jest lepszym wyborem niż ołów, ponieważ może być stosowany na terenie całej Unii Europejskiej. Warto mieć większy zapas odważników cynkowych. Dzięki temu będzie można łatwo zdobyć te odważniki dla każdego klienta.

Odważniki cynkowe - dlaczego jeszcze?

Warto zwrócić uwagę na to, że ciężarki cynkowe są dostępne do użytku w całej Europie. Warto pamiętać, że ciężarki cynkowe mogą być stosowane do felg stalowych. Oto niektóre z nich.

Jest on odporny na korozję. Cynk jest wytrzymałym metalem. Pomimo tego, że jest bardzo miękki, cynk jest niezwykle wytrzymały.

Odporność na zarysowania. Ciężarki cynkowe są niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania. Odważniki cynkowe są o wiele bardziej odporne na zarysowania niż na przykład odważniki stalowe.

OBCIĄŻNIKI STALOWE: CZY TO DOBRE ROZWIĄZANIE?

Stal jest połączeniem ołowiu i cynku. Materiał ten jest nieco droższy niż cynk w przypadku ciężarków do kół. Ciężarki stalowe mogą być również stosowane na drogach w całej Europie. Stal nie jest tak niebezpieczna jak ołów.

Obciążniki stalowe różnią się od ołowianych swoją konstrukcją. Główny korpus ciężarka stalowego jest przymocowany do haka montażowego. Wynika to z technologii zastosowanej przy jego produkcji. Tymczasem w przypadku ciężarków ołowianych i cynkowych blaszki mocujące są po prostu zatopione w ciężarku.

STALOWE ODWAŻNIKI KSZTAŁTOWE: czy są trudne do zamontowania?

Mówi się, że ciężarki stalowe są trudniejsze w montażu niż ołowiane i cynkowe. Czy to prawda? Stal nie jest tak plastyczna jak pozostałe. Jednak nie jest trudniej umieścić je na obręczy niż ciężarki z innych materiałów.

Osłona zapobiega sprężynowaniu poszczególnych elementów, takich jak metalowe obręcze czy metalowe ciężarki.

Ciężarki stalowe - czy mogą korodować?

Obciążniki ołowiane nie rdzewieją. To jest fakt. Ciężarki cynkowe nie rdzewieją. Co jednak z ciężarkami stalowymi?

Obciążniki stalowe ulegają biodegradacji szybciej niż inne materiały. Mogą one również znacznie pogorszyć wygląd kół. W przypadku felg stalowych są one zazwyczaj ukryte pod kołpakami, ale rdzewiejący ciężarek jest po prostu nie do przyjęcia. Może on korodować nawet na feldze stalowej.

Jest na to sposób. Przy wyborze ciężarka kupuj felgi stalowe z powłoką cynkową. Taka powłoka ochronna zapobiegnie reklamacjom klientów. Cynkowanie chroni warstwę stali przed korozją, więc nie ma szans na plamy z rdzy.

Czasami konieczne jest zastosowanie felg aluminiowych z ciężarkami popychaczy. Tak jest w przypadku niektórych fabrycznych felg Volvo. Lub starszych Audi. W niektórych kołach ze stopów można zastosować ciężarki typu dab zamiast przyklejanych.

Ostatnia uwaga: upewnij się, że posiadasz wystarczającą ilość ciężarków do felg aluminiowych dla lokalnego warsztatu wulkanizacyjnego. Zasady doboru materiału są takie same jak w przypadku innych ciężarków.