Kim Nguyen

Samojeżdżące samochody Google'a od dawna są w stanie samodzielnie nawigować, ale do tej pory nie były w stanie szybko reagować na nagłe sytuacje w mieście, takie jak przechodnie czy rowery wbiegające na ulicę. Jednak według niedawnego wpisu na blogu Google, inżynierowie z Google być może odkryli sekret bezpiecznej jazdy bez kierowcy.

Przed opublikowaniem tej ekscytującej wiadomości, zautomatyzowane samochody Google'a były zawsze uzbrojone w człowieka na miejscu kierowcy, na wypadek gdyby opieka wymagała natychmiastowej interwencji. Jednak teraz, dyrektor projektu Chris Urmson potwierdził na blogu Google: "Jesteśmy coraz bardziej optymistyczni, że zmierzamy w kierunku osiągalnego celu - pojazdu, który działa całkowicie bez udziału człowieka". Firma Google od dawna wierzy, że skomputeryzowana jazda będzie znacznie bezpieczniejsza niż z człowiekiem za kierownicą i pomoże zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Jeszcze do niedawna pomysł ten wydawał się nieco przesadzony.

Początkowo firma Google stworzyła prymitywne plany, aby sprawdzić zdolność samochodu do reagowania na podstawy jazdy - rowerzystów, przechodniów, pachołki, poruszające się pojazdy, krawężniki i inne przeszkody związane z jazdą. Piesi byli początkowo zaprogramowani tak, aby byli postrzegani jako jedna osoba, nawet jeśli znajdowali się w tłumie, co oczywiście mogło stanowić problem. Jednak dzięki ostatnim aktualizacjom Google oprogramowanie jest w stanie rozpoznawać poszczególne osoby lub obiekty na drodze i wie, co zrobić w zależności od ich wielkości, prędkości i ruchu. Samochód jest nawet w stanie odczytywać znaki stopu, w tym te ustawione przez strażników poprzecznych.

Mimo tych wszystkich imponujących usprawnień, Google wciąż pracuje nad mniej podstawowymi funkcjami jazdy, takimi jak jazda w deszczu czy we mgle. Mimo to nie spodziewamy się, aby w najbliższym czasie samokierujący się samochód trafił do masowej produkcji, ale duży postęp technologiczny dał nam małe światełko na końcu tunelu. [Zobacz powiązany artykuł: Samochody samojeżdżące].

http://ow.ly/wg2un | http://ow.ly/wg2xi | http://ow.ly/wg2At