W okresie letnim trudno jest dostrzec w wiadomościach historie o dzieciach pozostawionych w rozgrzanych samochodach. Innym częstym i podobnie niepokojącym wydarzeniem jest porzucanie psów. Jak długo pies musi żyć w gorącym samochodzie, z otwartymi oknami i bez świeżego powietrza do oddychania? I jakie konsekwencje prawne, jeśli w ogóle, są obecnie na książki? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Mniej nadziei z każdą mijającą sekundą

Lekarze weterynarii i inni specjaliści od zwierząt nie są pewni, jak długo pies może przetrwać w szybko rosnących temperaturach. Wiele zależy od temperatury powietrza na zewnątrz, poziomu wilgotności i rasy psa. W Georgii na początku tego roku, pies policyjny został pozostawiony w tylnej części samochodu patrolowego na siedem godzin. Pies był już martwy, gdy władze zorientowały się, gdzie jest pies.

Według badań PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), pies może umrzeć z powodu udaru cieplnego w ciągu zaledwie 15 minut. I nawet jeśli temperatura jest w połowie lat 70-tych, temperatura wewnątrz samochodu może osiągnąć 120 stopni w ciągu kilku minut.

Co powinni zrobić przechodnie, jeśli są świadkami, że pies ewidentnie walczy w zaparkowanym bez nadzoru pojeździe w gorący dzień? Debata nie jest tak prosta i sucha jak się wydaje. Po pierwsze, nie ma pewności, jak zareagowałby pies, gdyby został uwolniony. Na przykład, Chihuahua może zachować się znacznie inaczej (i mniej gwałtownie, być może) niż owczarek niemiecki lub Rottweiler.

Po drugie, jest kwestia własności. Pies, który wydaje się być na ostatnim oddechu, może być w rzeczywistości pozostawiony sam na dwie minuty, z właścicielem w drodze powrotnej do samochodu. Jeśli przechodzień wybije okno z dobrymi intencjami, może dojść do grzywny lub pozwów sądowych.

Działania prawne: Skuteczny środek odstraszający, czy tylko zniewaga?

Ustawodawcy aktywnie opracowują sposoby zarówno odstraszania psów porzucanych w gorących samochodach, jak i karania chętnych lub niechętnych sprawców. W 2013 roku Izba Reprezentantów Karoliny Północnej przyjęła ustawę, która pozwala funkcjonariuszom organów ścigania na ratowanie psów i innych zwierząt w gorących samochodach. To tylko jeden z wielu przypadków, w których stany postanowiły wziąć sprawę w swoje ręce.

Related Article: Porady dotyczące podejmowania podróży drogowej z psem

Według Michigan State University's College of Law, obecnie istnieje 16 stanów z prawem w księgach, aby zapobiec pozostawieniu psów i innych zwierząt bez opieki w zaparkowanych pojazdach. Oczekuj, że liczba ta podwoi się w ciągu najbliższych 10 lat lub tak. Nawet Teksas, bez takich przepisów, skazał człowieka prawie 30 lat temu za pozostawienie psa w samochodzie, podczas gdy on oglądał film. Jeśli Teksas może ustawić taki precedens prawny, inne stany w końcu przygotować i przekazać prawa, aby zapobiec psy pozostawione w gorących samochodów.

Related Article: Co zrobić, jeśli jesteś w wypadku samochodowym?

Jeśli twój stan lub jurysdykcja nie ma przepisów zapobiegających porzucaniu zwierząt w zaparkowanych pojazdach, a uważasz, że powinny, złóż petycję do swoich przedstawicieli już dziś. Co byś zrobił, gdybyś zobaczył psa, uwięzionego w zaparkowanym samochodzie? Zostaw nam swoje przemyślenia w komentarzach poniżej!

Napisane przez Dara Greaney