Wielu właścicieli garaży zastanawia się, jak przyciągnąć klientów i sprawić, by ich ruch w garażu wzrósł. Klienci również polecają nas innym. Wiadomo, że rozwój jest niezbędny, aby poprawić swoją pozycję na konkurencyjnym rynku. Polecamy zainwestowanie w stację, która mierzy i reguluje geometrię pojazdu. Jest to jeden z proponowanych przez nas sposobów na rozwój biznesu. Klienci kupują coraz droższe pojazdy, na których im zależy. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę stan naszych dróg po zimie. Klienci częściej przychodzą do serwisów oponiarskich w celu sprawdzenia geometrii i oczekują profesjonalnej i szybkiej obsługi.

Inwestycja w sprzęt do geometrii kół jest kosztowna. Podstawowy zakup obejmuje maszynę, która reguluje geometrię pojazdów osobowych i dostawczych. Niezbędny jest również stojak, w postaci kanału/podnośnika. Najważniejsze jest jednak to, aby wykorzystać nowy potencjał. Nie wystarczy zainwestować. Musi być ona opłacalna i przynosić zyski.

Urządzenia do geometrii kół

Technologia zastosowana w warsztacie będzie miała wpływ na koszt urządzenia. To może sprawić, że cena urządzenia będzie się bardzo różnić. W tym miejscu dużą rolę odgrywa Twój portfel. Najtańsze narzędzia do geometrii kół wyceniane są na około 15 000 zł netto, natomiast te droższe kosztują ponad 100 000 zł. Jak widać, rozpiętość jest ogromna. Do produkcji najtańszych modeli wykorzystywana jest technologia laserowa. Każda oś jest mierzona przez mechanika osobno. Nie ma komputera, który podpowie Ci jakie wartości wskazał producent i jak je wyregulować. Odwołaj się do urządzenia

Urządzenia w przedziale 20-30 000 zł netto to kolejny krok w technologii, a tym samym w wydatkach. Kwotę tę można przeznaczyć na zakup urządzenia wykorzystującego technologię podczerwieni (CCD), które w połączeniu z komputerem pozwala nam na szybki i sprawny pomiar obu osi pojazdu. Dane producenta oraz wartości kątów zapisywane są w komputerze. Urządzenie to ma znaczną przewagę nad techniką laserową, ponieważ może porównywać wyniki pomiarów osi tylnej z przednią. Dzięki temu klienci nie narzekają na krzywe kierownice. Cały proces pomiaru i regulacji jest szybszy i lepiej wygląda w oczach klienta.

Technologia 3D to kolejna technologia wykorzystywana w geometrii. Urządzenia te można nabyć w cenie od 30 do 80 tysięcy złotych netto. Technologia 3D ma wiele zalet. Pozwala na bardzo szybkie pomiary i korekty. Dodatkowym atutem produktu jest często możliwość wykorzystania go w reklamie swojego warsztatu, gdzie prawdopodobnie będzie działał jak magnes na klientów.

2 - Stanowisko do badania geometrii

Miejsce, w którym będzie znajdowało się urządzenie, determinuje to, jaki rodzaj sprzętu możemy zakupić. Dostępne są trzy rodzaje stanowisk do sprawdzania i regulacji geometrii: kanałowe, nożycowe lub 4-kolumnowe.
Wielu właścicieli warsztatów odkrywa dół na sprzęcie i decyduje się na użycie go na tym stanowisku. To nie jest najlepsze miejsce do regulacji zawieszenia. Podnośnik nożycowy jest najwygodniejszy, ale i najdroższy. Podnośnik 4-kolumnowy znajduje się w środku przedziału cenowego. Aby można go było zamontować w warsztacie, trzeba dysponować sporą ilością miejsca. Odstępy między kolumnami są dość duże. Zobaczcie jak wygląda maszyna.

3 - Pomysł na biznes

Ten temat nie jest poruszany na końcu, ale powinien być rozważany i oceniany na początku całej inwestycji. Jednym z pomysłów, który sprawdził się w warsztatach samochodowych jest połączenie sprzedaży i pomiaru geometrii pojazdu. Klienci, którzy decydują się na zakup opon, otrzymują "darmową" kontrolę (tylko pomiar geometrii) przy zakupie. Ta "darmowa" oferta jest rzadko spotykana, ponieważ klienci nie kupią opon, które często nie należą do najtańszych. Statystyki pokazują, że około 6-7 z dziesięciu klientów, którzy przychodzą na sprawdzenie zbieżności, ma jakiś problem z zawieszeniem. Może to być wymiana elementu zawieszenia lub drobne korekty kątów. Klient z problemami zawieszenia nie poddaje się, dopóki nie mają ich naprawić. W tym przypadku, klient jest oferowana bezpłatna kontrola zawieszenia i wszelkie prace będą naliczane na dodatkowe koszty zgodnie z ich cennikiem. On kupił drogie opony i nie pozwoli im się zużyć z powodu swojego zaniedbania.

Podstawą do wyliczenia tzw. biznesplanu jest liczba klientów, którzy zakupili opony w danym sezonie. Załóżmy, że jest ich około. Łatwo określić do jakiej grupy będą należeć i ile pieniędzy mogą zostawić Twojej firmie zakładając, że około 60% z nich będzie wykonywało usługi regulacji/naprawy zawieszenia.

Jakie korzyści daje warsztatowi takie połączenie? Daje możliwość pełnego wykorzystania stanowiska geometrii, co będzie znacznie bardziej efektywne niż czekanie na klientów "z ulicy". Klienci nie zawsze wiedzą, jakie mają problemy z zawieszeniem. Dopóki nie uświadomimy im tego zapraszając na bezpłatny pomiar, nie będą w stanie sami do nas przyjechać. Warsztat znany jest również z kompleksowej obsługi klienta. Jest to cenna usługa, którą otrzymują klienci, a oni cenią swój czas jak i pieniądze. Te dwa aspekty niewątpliwie przyczynią się do wzrostu renomy warsztatu, a w efekcie końcowym - zysków.

Zawsze dobrze jest porozmawiać z kimś, kto ma doświadczenie w dużych zakupach. Skontaktuj się z naszym doradcą technicznym, aby omówić swoje możliwości. Dopasuje on model geometrii do specyfiki warsztatu i pomoże Ci wybrać najbardziej ekonomiczne urządzenie.