Chociaż nie jest to najważniejszy element wyposażenia samochodu, sprawna klimatyzacja jest niezbędna w gorących letnich miesiącach. Ale jeśli jesteś na rynku nowego klimatyzatora, ile powinieneś za niego zapłacić? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się niektórym wydawać. Większość samochodowych układów klimatyzacji składa się z pięciu elementów, a mianowicie: czynnika chłodniczego, sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego i osuszacza/parownika. Dla tych z nas, którzy nie są biegli w "mowie sprzętu", oznacza to, że naprawa układu klimatyzacji wiąże się z wieloma zmiennymi, które uniemożliwiają podanie ogólnej wyceny. Wciąż jednak można sobie wyobrazić, ile trzeba zapłacić za naprawę klimatyzacji.

Wielu techników pobiera opłaty w wysokości od 100 do 300 USD za przegląd i ocenę klimatyzatora. Powinno to obejmować wszystkie węże, paski i inne złącza, które wchodzą w skład układu klimatyzacji. Należy zapytać, czy serwisant napełni klimatyzację świeżym czynnikiem chłodniczym, ewentualnie z barwnikiem, aby sprawdzić, czy nie ma wycieków, czy po prostu naładuje ją do pełna. Większość warsztatów pobiera zryczałtowaną opłatę za uzupełnienie lub doładowanie, ale należy zapytać o dodatkowe opłaty. Niektóre z nich zawierają wszystko w jednej cenie, inne pobierają opłatę za robociznę i oddzielną opłatę za określoną ilość czynnika chłodniczego, niezależnie od rzeczywistej ilości zużytego czynnika.

Jeśli Twój układ wymaga więcej niż rutynowej kontroli i wykryte zostaną nieszczelności, spodziewaj się zapłacić od 150 do 800 USD za drobne naprawy układu klimatyzacji pojazdu. Jeśli jeździsz luksusowym samochodem zagranicznym, najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić nieco więcej - czy to ze względu na konieczność sprowadzenia części, czy też dlatego, że w danym pojeździe może być niewielu techników dysponujących odpowiednią wiedzą. Niezależnie od kosztów, ostateczna podana kwota powinna obejmować wymianę kilku części, takich jak przewody, czujniki, sprężarka lub skraplacz.

Bardziej rozległe naprawy kosztują od 1 000 do 4 000 USD lub więcej, w zależności od marki i modelu. Samochody wyprodukowane przed 1995 rokiem wymagają spuszczenia czynnika chłodniczego i wymiany na typ zgodny z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska.

Mogą to być skrajne przypadki, ale naprawa klimatyzacji nie zawsze musi kosztować fortunę! Należy zapoznać się z ofertami kilku warsztatów w okolicy. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą przyjaciela, jeśli nie wiesz, czego się spodziewać.

Napisany przez Dara Greaney