Ze względu na swoje liczne zastosowania, klucz pneumatyczny jest niezbędnym narzędziem w każdym warsztacie samochodowym. Ważne jest, aby znaleźć wysokiej jakości klucz pneumatyczny, który nie tylko usprawni Twoją pracę, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Od czego powinieneś zacząć?

Często przy wyborze klucza pneumatycznego zapominamy o uwzględnieniu kompresora. Aby uzyskać maksymalną moc, należy upewnić się, że sprężarka w warsztacie ma wystarczającą pojemność i odpowiednio dobrany rozmiar zbiornika na sprężone powietrze. Kompresor nie dostarczy sprężonego powietrza niezbędnego do pracy klucza pneumatycznego, jeśli nie będzie miał wystarczającej mocy. Sprężarka nie wytworzy wymaganego momentu obrotowego lub nie wykona pracy w wymaganym czasie. Klucz pneumatyczny nie osiągnie maksymalnego momentu obrotowego i czas potrzebny do wykonania pracy, np. odkręcenia kół, wydłuży się.

Aby zapewnić prawidłową pracę klucza pneumatycznego, sprężarka musi mieć co najmniej dwa tłoki i zbiornik o pojemności co najmniej 270 litrów.

Czy marka jest gwarancją jakości?

Przed zakupem klucza pneumatycznego należy określić przeznaczenie narzędzia. Przy wyborze klucza najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest podany przez producenta maksymalny moment obrotowy. Maksymalny moment obrotowy to maksymalna siła, z jaką klucz może pracować przy odpowiednim ciśnieniu i dopływie powietrza. Warsztat sam określi, jaka wartość momentu obrotowego będzie dla niego odpowiednia. Warto sprawdzić, czy klucz posiada regulację prędkości dokręcania. Pozwoli to na bardziej efektywne kontrolowanie mocy. Zużycie powietrza to kolejny ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Jest to o tyle istotne, że sprężarka musi dostarczyć odpowiednią ilość powietrza, aby klucz pneumatyczny mógł pracować z maksymalną mocą. Należy również wziąć pod uwagę okres gwarancyjny, który obejmuje klucz pneumatyczny. Im dłuższy okres gwarancji, tym lepiej. Ponadto, porównując producentów/marki, warto zwrócić uwagę na to, jak długo dana marka istnieje na rynku i czy klucz pneumatyczny jest jednym z głównych produktów tej marki. Jakość narzędzi będzie lepsza, jeśli producent ma większe doświadczenie w produkcji kluczy i przyrządów pneumatycznych.

Co z ceną?

Przy zakupie klucza pneumatycznego zawsze pojawia się dylemat. Nie ulega wątpliwości, że cena klucza pneumatycznego jest ważnym czynnikiem. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który powinien być brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Pamiętajmy, że na cenę ma wpływ koszt komponentów użytych do produkcji klucza. Na rynku można znaleźć klucze do kół już za 200 zł, jednak klucze te będą miały mniejszą realną moc niż droższy klucz pneumatyczny.

 

Klucz udarowy to narzędzie niezbędne w każdym warsztacie samochodowym. Klucze udarowe mogą być wykorzystywane do wielu zadań w warsztacie. Używane są w serwisach wulkanizacyjnych do odkręcania i wykręcania śrub. Stosowane są w warsztatach mechanicznych do naprawy trudno dostępnych miejsc. Przewaga kluczy pneumatycznych nad tradycyjnymi narzędziami ręcznymi polega na tym, że redukują one do zera konieczność użycia siły fizycznej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kluczy pneumatycznych. Bez problemu znajdziemy klucz, który będzie odpowiadał potrzebom każdego warsztatu.