W ciągu ostatnich kilku lat branża oponiarska odnotowała gwałtowny wzrost. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się mobilne serwisy wymiany opon. Oferują one pomoc drogową i wymianę opon w dogodnym miejscu, na przykład w domu klienta. Te mobilne serwisy oferują usługi wykraczające poza tradycyjną wymianę opon. Oznacza to, że wymagają one specjalnych narzędzi i sprzętu. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje zmieniaczy opon: tradycyjne pneumatyczne i akumulatorowe.

Pneumatyczne klucze udarowe, ze względu na swoją niezawodność, konstrukcję i lepsze osiągi, były i nadal są najlepszym wyborem do wymiany opon. Z biegiem lat coraz większą popularnością cieszą się klucze udarowe akumulatorowe, które są bardziej mobilne. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, wady i unikalne cechy.

Akumulatorowe klucze udarowe mają wiele zalet

Elektryczny klucz do kół to najlepsza opcja do mobilnej wymiany opon w "terenie". Akumulatorowy klucz udarowy jest popularnym wyborem ze względu na możliwość użycia w dowolnym miejscu i czasie oraz dopracowaną wydajność. Dodatkową zaletą tego klucza jest odpowiedni mechanizm i wytrzymała bateria litowo-jonowa. Może być używany w dowolnym miejscu i czasie, a mimo to posiada moc narzędzia udarowego. Ten typ klucza udarowego jest doskonałym wyborem dla mobilnych techników serwisowych, którzy często muszą parkować daleko od miejsca pracy lub pracują w trudnych warunkach, które utrudniają korzystanie z kluczy pneumatycznych. Akumulatorowy klucz udarowy jest idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach.

Wielu sceptyków będzie argumentować, że akumulatorowe klucze udarowe ważą nieco więcej niż pneumatyczne. Jednakże, klucze udarowe akumulatorowe oferują znacznie większy komfort i ergonomię pracy niż klucze pneumatyczne. Akumulatorowe klucze udarowe oferują wiele dodatkowych opcji. Należą do nich między innymi system zmiennego dokręcania, który pozwala na dokręcanie śrub z uderzeniem lub bez, dodatkowe oświetlenie LED oraz bardziej wytrzymały silnik. Akumulatorowe klucze udarowe są również trwalsze od tych, które zostały zasiane nieprzetworzonym, złej jakości powietrzem. Poziom naładowania baterii może mieć wpływ na moc tańszych rozwiązań. Może to być irytujące dla użytkowników akumulatorowych kluczy udarowych. Problem ładowania akumulatora staje się stopniowo coraz mniejszy, ponieważ obecne akumulatory litowo-jonowe można naładować do pełna w czasie poniżej 90 minut.

Zalety pneumatycznych kluczy udarowych

Wiele osób nadal korzysta z kluczy udarowych pneumatycznych, nawet pracownicy mobilnych serwisów wymiany opon. Pneumatyczny klucz udarowy ma wiele zalet, w tym niższy koszt zakupu w porównaniu z kluczem udarowym zasilanym akumulatorem. Ma również wyższy stosunek mocy do masy, co jest dużą zaletą w przypadku kluczy udarowych do pracy w ciężkich i średnich warunkach. Pneumatyczne klucze udarowe są chwalone przez tych, którzy wierzą, że naprawdę robią różnicę. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę środowisko, w którym klucz udarowy będzie używany. W niektórych sytuacjach akumulatorowy klucz udarowy może ulec uszkodzeniu pod wpływem ekstremalnego zimna lub deszczu. Ze względu na wyjątkową odporność na te środowiska, klucze udarowe pneumatyczne będą działać dłużej i są lepiej przystosowane do pracy w takich warunkach. Zaletą pneumatycznych kluczy udarowych jest możliwość używania tego samego narzędzia do wielu różnych zastosowań i mniejsze przenoszenie drgań. Te klucze udarowe mają jednak pewną wadę. Wymagają dodatkowego wyposażenia, ponieważ pneumatyczny klucz udarowy musi być zasilany przez sprężarkę o odpowiedniej wydajności. Zaleca się, aby sprężarka miała maksymalną wydajność 500 l/min i zbiornik o sile co najwyżej 270 Nm. Może to prowadzić do dodatkowych i znacznych kosztów.

Podczas wymiany opon wybór pomiędzy pneumatycznymi i akumulatorowymi kluczami udarowymi powinien być dokonywany w zależności od ich przeznaczenia: w środowisku stacjonarnym lub w mobilnych serwisach, gdzie ważna jest mobilność. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Użytkownicy, którzy preferują lekkie narzędzia, będą woleli klucze udarowe pneumatyczne. Użytkownicy, którym zależy na większej mobilności, wybiorą klucze udarowe akumulatorowe. Zarówno bezprzewodowe, jak i pneumatyczne klucze udarowe mogą być bardzo przydatne przy wymianie opon. Zarówno bezprzewodowe, jak i pneumatyczne klucze udarowe są bardzo przydatne przy wymianie opon.

Bez względu na rodzaj klucza udarowego, klucz dynamometryczny jest niezbędny do prawidłowego dokręcenia kół. Powinien on być częścią każdego warsztatu samochodowego lub mobilnego serwisu.