Kiedy w silniku Twojego samochodu robi się zbyt gorąco, może to być czas na wymianę chłodnicy. Kluczowym czynnikiem jest tutaj wskaźnik temperatury w Twoim samochodzie. Jeśli rejestruje on tylko od ćwierć do połowy wysokości tarczy, to wszystko jest w porządku. Jeśli igła zaczyna piąć się w górę poza wskaźnik połowy drogi i zbliża się do trzech czwartych, nagły skok temperatury jest zwykle spowodowany dwoma elementami: termostatem lub chłodnicą.

Pewnym znakiem, że chłodnica jest uszkodzona jest niewątpliwy zapach palącego się płynu chłodniczego na bloku silnika, po którym zazwyczaj następuje znaczna utrata płynu spod samochodu. Kiedy to nastąpi, zauważysz natychmiastowy wzrost na wskaźniku temperatury. Ostry zapach, para wodna i zauważalne podniesienie temperatury oznaczają, że chłodnica jest uszkodzona. Zjedź bezpiecznie z drogi. Jeśli jesteś wystarczająco daleko od domu, możesz potrzebować holowania.

Dla celów tego kawałka, będziemy patrzeć na konkretnej procedury krok po kroku do usuwania chłodnicy samochodu. Podobnie jak w przypadku innych projektów samochodowych, każdy samochód ma swoje własne unikalne połączenia, rozmieszczenie części, rozmiar części i inne indywidualne cechy. Bez względu na specyfikę chłodnicy, następujące kroki są niezbędne do bezpiecznego i skutecznego demontażu chłodnicy:

1. Poczekaj, aż samochód ostygnie. Zawsze istnieje pokusa - zwłaszcza dla prawdziwych poszukiwaczy przygód - aby natychmiast rozwiązać problem. Jednak usuwanie chłodnicy z wciąż gorącymi płynami silnikowymi to przepis na katastrofę. Daj swojemu samochodowi co najmniej kilka godzin na całkowite ochłodzenie przed rozpoczęciem projektu.

2. Sprawdź wszystkie połączenia chłodnicy. Dotyczy to węży, połączeń węży, zacisków i odpowiedniego sprzętu. Uzyskaj ogólny obraz tego, co dokładnie musi zostać zdjęte, zanim będzie można zdjąć chłodnicę.

3. Gdy silnik całkowicie ostygnie, spuść płyn z chłodnicy. Większość chłodnic ma prosty korek spustowy. Upewnij się, że masz dużą patelnię spustową pod wylotem.

4. Zachowaj płyn chłodniczy z panewki spustowej. Możesz przefiltrować i ponownie wykorzystać płyn, gdy będziesz gotowy do zainstalowania nowej chłodnicy.

5. Usuń zbiornik przelewowy. Jest on zazwyczaj połączony z chłodnicą za pomocą małej rurki.

6. Odłącz połączenie elektryczne do wentylatora chłodzącego. Podobnie jak w przypadku blubu reflektora, wystarczy nacisnąć zakładkę lub klips, który zabezpiecza połączenie, machnąć nim i już można jechać.

7. Zdejmij górny wąż chłodnicy. Będziesz potrzebował szczypiec, aby poluzować metalowy zacisk.

8. Zdejmij dolny wąż chłodnicy. Jest to ZAWSZE trudniej dostępne niż górny wąż; może być konieczne podniesienie samochodu, aby znaleźć dolny zacisk węża chłodnicy.

9. Jeśli to konieczne, usuń przewody chłodzące z automatycznej skrzyni biegów.

10. Zdjąć wspornik montażowy chłodnicy.

I to wszystko - 10 prostych kroków. Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Zalecamy posiadanie dobrze zaopatrzonej skrzynki narzędziowej w pobliżu i, jeśli to możliwe, kumpla do pomocy - zwłaszcza jeśli planujesz usunąć starą chłodnicę I zainstalować nową.

BuyAutoParts.com, lider online w zakresie jakości i przystępnych cenowo komponentów samochodowych, posiada duży asortyment chłodnic dla wielu różnych marek i modeli.

Wymiana chłodnicy samochodu jest dość prosta. Dzięki temu blogowi i instrukcji naprawy Twojego samochodu warto rozważyć samodzielne wykonanie tej czynności. Jeśli masz pytania dotyczące konkretnej chłodnicy lub powiązanych elementów płynu chłodzącego silnik, zadzwoń pod numer (888) 907-7225, aby porozmawiać bezpośrednio ze specjalistą ds. chłodnic BAP. Pomożemy Ci wybrać i zamówić zamiennik o jakości OEM w korzystnej cenie. A co najlepsze, zaoszczędzisz sporo czasu na kosztownej pracy mechanika - nie wspominając o poczuciu spełnienia, jakie daje samodzielne wykonanie tej czynności!

Napisane przez Dara Greaney