Katalizator to element, który pomaga zmniejszyć poziom zanieczyszczeń obecnych w spalinach pojazdu. Niefiltrowane produkty uboczne spalania są szkodliwe dla środowiska. Podobnie jak w przypadku innych podzespołów pojazdu, katalizator może ulec awarii, co wymaga natychmiastowej interwencji.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy którakolwiek z części samochodu ulegnie awarii, wyzwala kod błędu. Każdy kod błędu wskazuje konkretny problem. Kod silnika P0420 lub P0430 wskazuje na problem z katalizatorem. Na tej stronie wyjaśniono, jak zdiagnozować uszkodzony katalizator za pomocą narzędzia skanującego. Poniższe kroki można wykonać, aby upewnić się, że katalizator jest uszkodzony:

Krok 1

Jazda próbna pojazdem. Sprawdź, czy samochód nie waha się lub nie potyka. Może to być spowodowane problemami z paliwem lub zapłonem, takimi jak stuki iskry lub przerwy w zapłonie silnika.

Krok 2

Uruchom pojazd i sprawdź rurę wydechową. Sprawdź, czy z układu wydechowego wydobywa się kolorowy dym, taki jak czarny, niebieski lub biały. Te kolory dymu wskazują na problemy związane z silnikiem:

Spalanie oleju: niebieski

Wewnętrzny wyciek płynu chłodzącego: biały

Praca na wysokich obrotach: czarny

Krok 3

Dokonaj dokładnej kontroli, aby znaleźć wszelkie oznaki wycieków podciśnienia lub spalin. Ponadto przeprowadź pełną kontrolę wzrokową elementów układu zapłonowego, paliwowego i dolotowego pojazdu.

Krok 4

Test narzędzia skanującego: Nie kasuj kodów, dopóki nie zostaną pobrane informacje "Freeze Frame". Narzędzie skanujące dostarczy listę szczegółów, takich jak temperatura pojazdu, prędkość, obciążenie i położenie przepustnicy w momencie ustawienia kodu. Poszukaj również historii poprzednich kodów. Wszelkie kwestie związane z dostosowaniem paliwa również będą miały wpływ na wydajność katalizatora.

Krok 5

Sprawdź wskaźniki gotowości OBDII, aby upewnić się, że wszystkie zostały uruchomione do końca. Jeśli niektóre kody zostały niedawno usunięte, niektóre szczegóły dotyczące silnika lub innych podzespołów mogą zostać odczytane jako niekompletne. Dokładnie sprawdź wszystkie dane skanowania i jeśli znajdziesz jakiekolwiek odchylenia od optymalnych odczytów, sprawdź problem i napraw go.

Krok 6

Sprawdź dane Short Term Fuel Trim (STFT) i Long Term Fuel Trim (LTFT). STFT wskazuje problemy w bieżącym dostarczaniu paliwa i procesach zapłonu, podczas gdy LTFT wyświetla historię trymu paliwa. Te ostatnie mogą pomóc w ustaleniu, czy pojazd kiedykolwiek pracował w warunkach bogatego lub ubogiego paliwa.

Podczas gdy niniejsza strona koncentruje się na procedurze diagnozowania uszkodzonego katalizatora, znajomość przyczyn i objawów awarii katalizatora może pomóc we wcześniejszym zidentyfikowaniu problemów. Zapewni to, że konwerter zostanie zdiagnozowany, gdy tylko zacznie wykazywać objawy zużycia. Aby zaspokoić potrzeby techniczne naszych klientów, nasi eksperci motoryzacyjni napisali artykuł w poniższym linku, który obejmuje różne aspekty konwerterów, takie jak ich funkcjonalność oraz przyczyny i objawy awarii: Podstawowa wiedza o katalizatorach

Zakup katalizatorów może być nieco trudnym zadaniem, ponieważ przepisy dotyczące katalizatorów różnią się w zależności od obszaru, w którym mieszkasz. Pamiętaj, aby sprawdzić standardy zgodności obowiązujące w danym obszarze i kupić odpowiedni katalizator. Jeśli nie masz pewności co do właściwego dopasowania do swojego pojazdu, porozmawiaj z jednym z naszych specjalistów pod bezpłatnym numerem lub wyślij nam e-mail. Służymy również pomocą w przypadku jakichkolwiek pytań technicznych. Nasz zespół pomocy technicznej z siedzibą w USA sprawi, że zakup katalizatora będzie łatwy! BuyAutoParts.com oferuje duży wybór najwyższej jakości katalizatorów i innych części samochodowych.