Przez długi czas układy wspomagania kierownicy montowane w większości samochodów na drogach były wspomagane hydraulicznie i napędzane paskiem od wału korbowego silnika. Chociaż wiele samochodów nadal korzysta z hydraulicznego wspomagania układu kierowniczego, to jednak w ostatnich latach wielu producentów skupiło się na oszczędzaniu paliwa i zaczęło stosować elektryczne wspomaganie układu kierowniczego. Systemy takie jak ten są mniej obciążające dla silnika i mogą zmniejszyć ilość paliwa zużywanego do zasilania akcesoriów pojazdu, ale elektrycznie wspomagane układy kierownicze są często krytykowane za brak wystarczającej informacji zwrotnej podczas jazdy i "drętwienie" drogi.

MINI Cooper i MINI Cooper S z lat 2002-2011 to kompaktowe samochody zaprojektowane nie tylko z myślą o ekonomii, ale także o zapewnieniu przyjemności z jazdy, więc ani czysto hydrauliczny układ, ani kompletna elektrycznie wspomagana zębatka układu kierowniczego nie byłyby odpowiednim wyborem dla inżynierów MINI. Zamiast tego w MINI Cooper zastosowano inny system będący hybrydą zarówno hydraulicznego, jak i elektrycznego układu kierowniczego, który nazywają Electro-Hydraulic Power Assisted Steering. Ten typ układu wykorzystuje silnik elektryczny do napędzania hydraulicznej pompy wspomagania kierownicy zamiast paska z silnika, co daje najlepsze z obu światów: uwalnia trochę koni mechanicznych dzięki temu, że nie jest napędzany z pasków silnika, ale nadal daje doskonałe wyczucie kierownicy, które jest tak ważne w dobrze prowadzonym i przyjemnym w prowadzeniu małym samochodzie.

Niestety, pompa wspomagania układu kierowniczego w MINI jest jednym z tych elementów, które mają złą reputację, jeśli chodzi o przedwczesną awarię. W rzeczywistości awaria pompy, szczególnie we wczesnych egzemplarzach, jest tak powszechna, że reputacja ta jest całkowicie zasłużona. A to z powodu dużej wady elektrohydraulicznego układu kierowniczego MINI: gromadzenia się ciepła.

Jak we wszystkich systemach elektrycznych, ciepło zmniejsza wydajność i żywotność części. Gdy pompa pracuje intensywnie, jak na przykład podczas szybkiej jazdy po górach, może się coraz bardziej nagrzewać. Jeśli dodamy do tego położenie pompy bezpośrednio pod kolektorem wydechowym, nawet stosunkowo prosta jazda może spowodować wzrost temperatury pompy i zacząć wpływać na jej wydajność. Poniżej pompy znajduje się mały wentylator pomocniczy, który kieruje powietrze chłodzące nad pompę, ale jego bliskość do powierzchni drogi sprawia, że jest on również podatny na przedwczesną awarię z powodu niszczących uderzeń kamieni lub innych zanieczyszczeń drogowych. Gdy pompa jest stale forsowana do granic możliwości lub gdy wentylator pomocniczy zawiedzie, urządzenie przegrzewa się, wyłącza, przepala się lub po prostu ulega zatarciu. Kiedy tak się stanie, często dzieje się to bez ostrzeżenia i może być trochę przerażające, gdy zaskoczy Cię. Układ kierowniczy nie zablokuje się całkowicie, ale będzie całkowicie ręczny, a kierownica będzie bardzo ciężka, ponieważ będziesz poruszał się sam bez pomocy pompy hydraulicznej.

Jeśli Twoje MINI straciło wspomaganie kierownicy, prawie zawsze trzeba będzie wymienić zespół pompy. Na szczęście BuyAutoParts.com oferuje pompy wspomagania kierownicy MINI Cooper i MINI Cooper S w przystępnej cenie, dzięki czemu szybko wrócisz na drogę. Jednak przy każdej awarii układu wspomagania kierownicy należy dokładnie określić, co spowodowało jego awarię. Jeśli przeoczysz uszkodzony lub spalony wentylator pomocniczy, możesz być o krok od kolejnej awarii pompy. W takich sytuacjach oferujemy również kompletne zestawy pompy wspomagania układu kierowniczego MINI Cooper i MINI Cooper S, które obejmują pompę i zespół wentylatora zastępczego do wszystkich samochodów MINI wyprodukowanych między 2002 a 2011 rokiem. Nawet jeśli nadal używasz oryginalnej pompy wspomagania i nie doszło do jej przegrzania, dobrym środkiem ostrożności jest zainstalowanie zamiennego wentylatora pompy wspomagania MINI Cooper, jeśli oryginalny egzemplarz wygląda na uszkodzony lub wolno się obraca. Niezależnie od tego, czego potrzebujesz, możesz liczyć na profesjonalistów z BuyAutoParts.com, którzy pomogą Ci uzyskać właściwe części do właściwego zadania za każdym razem.