Czy myślisz, że wiesz wszystko o amortyzatorach i rozpórkach? Jeśli odpowiedziałeś "nie", nie jesteś sam. Części te są jednymi z najczęściej niezrozumianych elementów samochodowych na rynku. I nie jest to tylko przeciętna osoba, która nie rozumie amortyzatorów i rozpórek. Było wiele przypadków, w których profesjonalni mechanicy i specjaliści od naprawy samochodów wykryli problem z amortyzatorem lub rozpórką, tylko po to, aby później odkryć, że odpowiedzialny jest inny winowajca.

Biorąc pod uwagę te luki w wiedzy, nieuniknione jest, że wspólne błędne przekonania i mity będą istnieć z amortyzatorów i rozpórek. Aby pomóc nieco oczyścić powietrze, stworzyliśmy listę 10 mitów na temat amortyzatorów i rozpórek. Jak w przypadku większości rzeczy, które nie są powszechnie rozumiane - na przykład wirusa Ebola czy Sasquatcha - odrobina wiedzy pomaga w skupieniu uwagi na mglistych szczegółach.

I w przeciwieństwie do Sasquatcha, amortyzatory i rozpórki faktycznie istnieją, więc mity otaczające te części samochodowe są o wiele mniej mylące niż jakieś włochate, dwunożne, małpopodobne stworzenie, które rzekomo grasuje po lasach.

Zaczynamy - 10 mitów na temat amortyzatorów i rozpórek:

Amortyzatory i rozpórki są strasznie drogie. Ten mit jest właściwie półprawdą. Mogą być drogie, ale to zazwyczaj dlatego, że nie szukałeś i nie znalazłeś tańszych alternatyw o jakości OEM. Jednym źródłem, które znamy - i prawdopodobnie jesteś, too - jest BuyAutoParts.com.

Usunięcie sprężyn z korpusu amortyzatora jest niemożliwe, chyba że jesteś byłym mechanikiem. Cóż, nie jest to całkowicie niemożliwe. To trudne zadanie jest zazwyczaj pozostawione ekspertom, ale istnieją narzędzia dostępne do wynajęcia, które mogą pomóc w wyciągnięciu sprężyn.

Amortyzatory i rozpórki nie są podstawowymi elementami bezpieczeństwa. Technicznie rzecz biorąc, zgodnie z literą prawa, jest to prawda. Wiele stanowych programów kontroli samochodów nie wymaga pełnego testu amortyzatorów i rozpórek. Jednak wadliwe amortyzatory i rozpórki mogą wpłynąć na bezpieczeństwo Twojego samochodu, a także zapoczątkować "efekt domina", który prowadzi do innych problemów.

Są TYLKO na wyboje, dziury i inne nierówności. Nieprawda. Amortyzatory pomagają utrzymać stabilność i pewność prowadzenia samochodu, nawet w tak zwanych "normalnych" warunkach jazdy.

Problemów nie da się zdiagnozować samodzielnie. Jeśli wiesz, czego szukasz, wykrycie problemów jest dość łatwe. Wystarczy szukać wycieków, luźnych lub brakujących części (nakrętek, śrub itp.) i innych oczywistych usterek.

Zawsze wymienia się je parami. Tak jest zazwyczaj, ale nie zawsze. Jeśli jedna strona doświadczyła strasznego uderzenia i pękła, można ją wymienić bez dotykania drugiej strony, zakładając, że przeciwległy zespół amortyzatora i rozpórki jest stosunkowo nietknięty. Bardziej prawdopodobne jest, że trzeba będzie naprawiać je parami i generalnie zalecamy to robić, aby zaoszczędzić na robociźnie i częściach, a także utrzymać zrównoważoną jazdę.

Należy je wymienić po przejechaniu 30 000 mil. Jeśli nie jeździsz jak Jeff Gordon lub Jimmie Johnson, amortyzatory powinny wytrzymać od 50 000 do 75 000 mil. Niektóre wysokiej jakości amortyzatory mogą wytrzymać ponad 100 000 mil!

Dobrze jest ignorować problemy z zawieszeniem przez pewien czas. Nadmierne podskakiwanie, utrudnione kierowanie i inne oznaki powinny być natychmiast usunięte.

Wszystkie części są w zasadzie takie same. Upewnij się, że masz numer części OEM (lub przynajmniej numer VIN samochodu) podczas wyszukiwania części zamiennych. Dokładna kompatybilność ma znaczenie, zwłaszcza gdy kupujesz nowe amortyzatory.

Muszę kupić amortyzatory "Heavy Duty". Chociaż nazwa brzmi tak, jakby były w stanie wytrzymać wszystko, to nie jest to prawda. A jeśli jeździsz zwykłym samochodem, zwykłe amortyzatory będą działać przez 99% czasu. Pamiętaj (patrz wyżej), jeśli kierujesz się numerami części OEM, twoje amortyzatory będą działać bez zarzutu - nawet jeśli nie są "Heavy Duty".

Teraz, gdy kilka mitów zostało obalonych, amortyzatory i rozpórki będą mniej tajemnicą. Jeśli jesteś na rynku najwyższej jakości, niedrogich amortyzatorów i rozpórek, Buy Auto Parts ma wszystko, czego potrzebujesz. Możesz zadzwonić do naszych specjalistów od amortyzatorów pod numer (888) 907-7225.

Napisane przez Dara Greaney