Nazwijcie mnie pesymistą, ale trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo złych napięć między rowerzystami a kierowcami.

 

Motocyklista będzie narzekał, że rowerzysta zawsze mu przeszkadza, nie przestrzega zasad ruchu drogowego i konsekwentnie naraża się na niebezpieczeństwo. Rowerzysta będzie narzekał, że motocyklista jest nieczuły, nie szanuje jego prawa do drogi i używa swojej cięższej i potężniejszej formy transportu, by zepchnąć rowerzystę z drogi. Pomimo tych napięć, oba te środowiska muszą współistnieć i aby to osiągnąć, producenci samochodów pracują nad technologią, która pomoże kierowcy być bardziej czujnym wobec rowerzysty. Wspomagany komputerowo system wykrywania, taki jak ten opracowany przez Volvo, może pomóc w uspokojeniu rowerzystów i uczynić drogę bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich, którzy po niej jeżdżą.

 

Opracowany przez Volvo system wykrywania pieszych i rowerzystów obejmuje funkcję pełnego automatycznego hamowania, dzięki której pojazd reaguje jeszcze przed kierowcą. Volvo twierdzi, że technologia ta jest udoskonaleniem systemu wykrywania pieszych wprowadzonego w 2010 r., ponieważ może teraz wychwytywać "sytuacje charakterystyczne dla rowerzystów" i reagować na nie, stąd zmiana nazwy systemu. Czy wiesz, że Tesla chce zbudować samojeżdżący samochód do 2016 roku? Pomimo tej fajnej technologii, którą rozwijają producenci samochodów dbający o bezpieczeństwo, większość z nas, kierowców i rowerzystów, powinna nadal zachowywać ostrożność wobec siebie nawzajem, tak aby część tego napięcia mogła zostać stłumiona. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo Twoich towarzyszy na drodze:

Zmotoryzowani

1.Pamiętaj, że prowadzisz duży, ciężki samochód, który może zranić ludzi. Jeśli rowerzysta cię sfrustruje, nigdy nie reaguj gwałtownie, ponieważ może to poważnie zranić rowerzystę lub nawet go zabić. Myśl o swoim samochodzie jak o broni, która nigdy nie powinna być użyta do wyrządzenia komukolwiek krzywdy.

2.Dziel się drogą. Rowerzysta ma prawo do drogi, daj mu przestrzeń do jazdy po prawej stronie drogi, a kiedy musi skręcić na Twój pas zrozum, że sygnały ręczne są wskaźnikiem, że musi się przesiąść, zwolnij i wpuść go.

3.Staraj się nie przekraczać prędkości wokół rowerzysty. Czasami po prostu chcesz je z drogi, rozumiem to, ale jeśli coś by się stało z rowerzystą, będziesz miał mniej czasu na reakcję, jeśli masz nogę mocno stąpając na pedał gazu. Zachowaj bezpieczną prędkość, gdy jedziesz wokół nich.

Rowerzyści

1.Przestrzegaj zasad ruchu drogowego. Na drodze jesteś zobowiązany zachowywać się jak kierowca, co oznacza, że obowiązują Cię znaki stopu, światła stopu i przepisy dotyczące sygnalizacji. Dbaj o swoje bezpieczeństwo, pomagając innym na drodze, aby wiedzieli, że tam jesteś. Zasady są tam nie bez powodu, ponieważ zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo.

2.Uważaj na zbyt agresywnych kierowców. Ci ludzie nie są bezpieczni dla nikogo na drodze, ale ci kierowcy, którzy angażują się w lekkomyślną jazdę są większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa rowerzysty niż ktokolwiek inny. Trzymaj się prawej strony i zawsze bądź świadomy.

3.Nie bądź lekkomyślny, bądź bezpieczny. Jeśli dzielisz drogę z samochodami, ciężarówkami i motocyklami, wszystkie one mogą wyrządzić poważne szkody, a jeśli jesteś lekkomyślny w sposobie jazdy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wydarzą się złe rzeczy.

Bądźcie tam wszyscy bezpieczni!