Próba ustalenia, czy Twój samochód ma problemy z akumulatorem lub alternatorem może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien, czego szukasz. Na długiej liście wątpliwych problemów samochodowych, które są wynikiem dwóch podobnych elementów (rozrusznik lub akumulator? klocki hamulcowe lub wirniki? tłumik lub katalizator? itp.), akumulator i alternator zajmują wysokie miejsce - być może bardziej powszechne niż jakakolwiek inna para części samochodowych.

Ten wpis na blogu skupi się na alternatorze. W BuyAutoParts.com, zdajemy sobie sprawę z wagi tego elementu samochodu - nasz Alternator How-To Buying Guide jest ostatecznym źródłem - i zawsze chcemy pomóc mechanikom DIY zdiagnozować i ostatecznie naprawić powszechnie niezrozumiałe problemy z samochodem.

Pamiętaj, że głównym zadaniem alternatora jest ładowanie akumulatora podczas normalnej pracy silnika. Kiedy już zrozumiesz tę podstawową wiedzę, jesteś w połowie drogi do zrozumienia głównych wskaźników problemów z alternatorem.

Oto garść znaków i objawów, które zazwyczaj wskazują na problemy z alternatorem:

Przyciemnione / słabe oświetlenie

Jeśli światła Twojego samochodu nie pracują z pełną wydajnością, a ich jasność jest nieco mniejsza, to najprawdopodobniej alternator nie ładuje akumulatora. Problemy z alternatorem powodują, że cały ciężar energii spoczywa na akumulatorze - a bez alternatora dostarczającego stałego ładunku, akumulator zaczyna tracić moc. Dlatego właśnie światła samochodu są przyciemnione.

Lampka sygnalizacyjna

W zależności od samochodu, problemy z alternatorem mogą być identyfikowane za pomocą lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej. To zwykle wygląda jak silnik, ale ma słowa "ALT" lub "GEN" wewnątrz ikony. W latach ubiegłych, wiele samochodów pokazał symbol baterii, które mogłyby być alternatora lub baterii. Jeśli widzisz, że to światło się zapala, zaleca się natychmiast zdiagnozować i naprawić problem. Jeśli masz szczęście, alternator jest w trybie "slow fail" i możesz być w stanie jechać kilka dni. Jeśli nie, bateria szybko padnie, a samochód przestanie działać.

Test zmysłu

Jeśli alternator nie działa mechanicznie, to zwykle z powodu problemu między wirnikiem (element wewnątrz alternatora) i wału korbowego, który faktycznie działa alternatora. Wysokie wycie lub szlifowanie dźwięku z wnętrza silnika może oznaczać, że alternator jest na swoich ostatnich nogach (lub przekładni, aby być bardziej precyzyjne). Również ostry zapach spalenizny może wskazywać, że okablowanie alternatora (albo wejścia mocy lub połączenia elektryczne stojana) jest uszkodzony.

Słabe zasilanie elektryczne

Twoje światła są najbardziej widocznym i oczywistym znakiem awarii alternatora. Ale zwróć uwagę na system elektryczny swojego samochodu. Jeśli szyby elektryczne, radio, wycieraczki i powiązane systemy działają powoli, alternator może zacząć szwankować. Może to być coś innego, ale należy to sprawdzić dla pewności. Problemy elektryczne to albo problem z akumulatorem, albo z alternatorem.

Złe wewnętrzne połączenia elektryczne

Czasami, na podstawie zewnętrznych pozorów, alternator wygląda idealnie. Ale jeśli wewnętrzne połączenia są luźne lub słabe, alternator nie będzie wytwarzał energii elektrycznej - ani w ilości, ani w rodzaju - niezbędnej do ładowania akumulatora. Jeśli masz któryś z 4 wcześniej wymienionych objawów, ale alternator wygląda dobrze, istnieje duża szansa, że twój alternator NIE JEST dobry pod powierzchnią. Jest to objaw, który wymaga trochę dodatkowej pracy; w tym przypadku, system elektryczny lub światła mogą być tylko trochę "off" i profesjonalna kontrola alternatora jest w porządku.

To tylko 5 objawów awarii alternatora. Istnieje ich znacznie więcej - dlatego zawsze trzeba zwracać uwagę. Kiedy Twój samochód wymaga alternatora OEM w bezkonkurencyjnej cenie, tylko Buy Auto Parts ma wybór, jakość i wsparcie, którego potrzebujesz.

Jeśli masz pytanie dotyczące alternatora do Twojego samochodu, specjaliści od części samochodowych BAP są tutaj, aby pomóc. Możesz porozmawiać z ekspertem od alternatorów na naszej stronie kontaktowej lub zadzwonić pod numer (888) 907-7225. Dziękujemy za czytanie bloga BAP!

Napisane przez Dara Greaney