Właściwe oświetlenie jest niezbędne w każdym warsztacie samochodowym, bez względu na to, czy jest to mały garaż, czy duże profesjonalne centrum. Pokażemy Ci, jak prawidłowo oświetlić warsztat i jak wybrać odpowiednie produkty, aby stworzyć idealne oświetlenie warsztatu samochodowego.

Dlaczego oświetlenie jest ważne?

Przy zakupie samochodu zwracamy dużą uwagę na wielkość, lokalizację i wyposażenie nowego warsztatu. Brak odpowiedniego oświetlenia to coś, co stosunkowo niewiele osób bierze pod uwagę. Jeśli wnętrze, nawet najlepiej wyposażonego warsztatu, nie będzie dobrze oświetlone, nie będzie to odpowiednie miejsce do pracy. Praca w ciemności lub półmroku jest nie tylko męcząca dla oczu, ale również może być nieefektywna. Jak naprawić sprzęt, który jest trudno dostrzegalny?

Nie ma nic gorszego niż szukanie po omacku śruby lub narzędzia, które zostało upuszczone. Do komfortowej pracy potrzebne jest dobre oświetlenie w warsztacie samochodowym.

Jakiego rodzaju oświetlenia do warsztatu samochodowego potrzebujesz?

Wybierając lampę do swojego warsztatu należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Nawet najbardziej zadbany warsztat samochodowy może być wilgotny i zakurzony. Żarówka może zostać trwale uszkodzona lub nawet eksplodować, jeśli zostanie zanieczyszczona kurzem i wilgocią. Przy zakupie żarówki należy pamiętać o sprawdzeniu współczynnika IP. Mierzy on stopień ochrony żarówki przed wodą i ciałami obcymi. Współczynnik IP składa się z dwóch liczb. Pierwsza mówi o tym, jak bardzo odporna na kurz i brud jest Twoja lampa, a druga o tym, jak odporna na wilgoć i wodę jest jej obudowa. Obie wartości powinny być wyższe od siebie. IP 65 to najbezpieczniejsze minimum, którego nie powinniśmy przekraczać.

Kupując lampę do warsztatu, należy również sprawdzić parametry mocy żarówki i lumenów (lm). Pierwszy z nich mówi nam o tym, ile energii elektrycznej zużywa żarówka, drugi natomiast o strumieniu świetlnym (więcej lumenów = jaśniejsze światło). Idealna wartość dla ogólnego oświetlenia warsztatowego mieści się w przedziale 300-500 lumenów/metr kwadratowy. Powyżej stołu warsztatowego wartość tę można zwiększyć do 1000 lm. Stosunek mocy żarówki do strumienia świetlnego jest miarą tego, jak efektywnie przekształca ona energię elektryczną w światło.

Lampy ledowe do warsztatu

Lampy LED są używane przez profesjonalistów i domowych mechaników w ich warsztatach. Oferują one znacznie lepszy stosunek mocy do wydajności niż tradycyjne żarówki halogenowe. Tradycyjne żarówki tracą bardzo dużo energii elektrycznej, nawet do 90%, dlatego nie są w stanie wykorzystać tak dużo ciepła.

Lampy LED zamieniają tylko 10% energii na ciepło, w porównaniu do halogenów, które zamieniają 90%. Nawet po długim czasie pracy, żarówki ledowe nie nagrzewają się tak szybko jak halogeny. Są one również bardziej trwałe. Średnia żywotność żarówek LED wynosi od 20 000 do 50 000 godzin. Oznacza to, że żarówki LED działają 10-25 razy dłużej niż halogeny.

Jakiego rodzaju oświetlenia powinienem użyć?

Lampy ledowe do warsztatu to najlepsza opcja, jeśli chodzi o oświetlenie. Są niewielkich rozmiarów, mają dłuższą żywotność i wymagają niewielkiego poboru prądu. Do oświetlenia podstawowego w warsztacie stosujemy lampy LED wiszące lub natynkowe. Dzięki zastosowaniu opraw LED możemy skierować światło dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne. Najlepiej jest mieć kilka źródeł światła. Dzięki temu miejsce pracy nie zostanie zaciemnione przez nagłe awarie, a nawet jeśli jedna z lamp zgaśnie, to nadal będzie działać. Odpowiednio dobrana lampa do warsztatu pozwoli nam wszystkim na komfortową pracę i zminimalizuje nasze rachunki za prąd. Ponieważ nie męczy naszych oczu, wybór odpowiedniego oświetlenia jest korzystny dla naszego zdrowia.